Zoologická zahrada v Praze: Co vše v zoo uvidíte?
Zoo Praha je 4. nejlepší na světě! Ještě jste tu nebyli? Tak je nejvyšší čas! Patří mezi nejoblíbenější cíle rodin s dětmi. Zjistěte, zda opravdu stojí a co všechno je tu pro vaše nejmenší nachystané.
Zoologická zahrada v Praze, krátce také Zoo Praha, je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v hlavním městě. Jestli si chcete užít Prahu během tří dnů se vším všudy, nesmíte ji minout.
Historie a zajímavosti
Historie Zoo Praha sahá až do roku 1881, kdy se ku příležitosti sňatku korunního prince Rudolfa Habsbursko-Lotrinského začalo uvažovat nad zřízením zoologické zahrady. Zahrada jako taková ale začala vznikat až ve dvacátých letech minulého století, kdy se uvolnily pozemky v Troji právě za účelem zřízení zoo.
Jako první zvířata se tu chovali vlci a koně Převalského. Následovaly tygři, sloni a hroši. První návštěvníci si zoo mohli prohlédnout už ve třicátých letech, konkrétně v roce 1931, kdy měla zoo ve své péči přibližně 200 zvířat.
Zoo Praha se aktuálně rozkládá na úctyhodné ploše 60 hektarů, z nichž až 50 hektarů tvoří samotné expozice pro zvířata. V současné době je zoologická zahrada domovem pro téměř 6300 zvířat, zastupujících 703 různých druhů.
Během let se zoo neustále rozvíjela, aby poskytla návštěvníkům možnost vidět širokou škálu druhů z celého světa v prostředí, které co nejvíce připomíná jejich přirozené biotopy. Díky tomu patří mezi přední zoologické zahrady nejen v Evropě, ale i na světě.
Zoo Praha se svým vybavením a kvalitou péče řadí mezi nejlepší na světě (v hodnocení TripAdvisor obsadila 4. příčku). Patří jí několik prvenství. Tak například zde bylo uměle odchováno první mládě ledního medvěda na světě. Zároveň se tu narodila první gorila v ČR.
Zoo se podílí na navracení ohrožených druhů do přírody a jejich ochraně v místě původu. Asi největší zásluhy má v záchraně koně Převalského, který byl v minulém století téměř vyhubený.
Co vše lze v pražské zoo vidět?
Areál je rozdělený na několik expozičních celků. Najdete v nich venkovní expozice, pavilony a další zajímavé stavby nebo multimediální prostory. Celkem si tu můžete prohlédnout více než 6 300 zvířat, včetně těch nejohroženějších, které z přírody už téměř vymizely.
- Údolí slonů: Výběhy pro slony indické s koupacími jezery a různými terény.
- Velemlokárium: Velemloci čínští.
- Terárium: Expozice českých hadů.
- Rezervace Dja: Kamerunský prales s gorilami nížinnými, kočkodany, guerézami a kaloni.
- Gobi: Mongolská fauna, koně Převalského, pouštní kočky, hada hroznýška tatarského.
- Pavilon goril: Osináci, talapoini, štětkouni, kaloni.
- Darwinův kráter: Tasmánská a australská fauna, ďáblové medvědovití, klokani.
- Rákosův pavilon: Papoušci z různých prostředí.
- Ptačí mokřady: Jeřábi, člunozobci, ibisové rudí, čejky, morčáci paranští.
- Komentovaná krmení: Setkání s oblíbenými zvířaty a zajímavé vyprávění ošetřovatelů.
- Pavilon Indonéská džungle: Varan komodský, lachtany, Opičí ostrov, gorily.
- Pavilon Čamba: Gaviály indické.
- Programy: Prohlídky s průvodcem, zážitkové programy pro děti, noční prohlídky.
Atrakce pro děti
Atrakce pro děti jsou na každém kroku. V dolní i horní části projíždí vláček. U naprosté většiny zvířat se můžete zúčastnit krmení, které je pojato jako vzdělávací program a seznámení s obyvateli zoo.
Děti si zde mohou vyzkoušet řídit tramvaj, osvěžit se v brouzdališti, malém bazénku nebo vyzkoušet svou fyzickou zdatnost na spoustě prolézaček. Nesmíme zapomenout na mini zoo, kde najdete domácí a hospodářská zvířata, která si mohou děti nakrmit krmivem z automatu a pohladit si je.
Jak si vše naplánovat?
Pozemek, na kterém se zahrada rozkládá, je opravdu rozlehlý. Horní a dolní část jsou spojené lanovkou, která má délku okolo 110 m a byla postavena v roce 1970.
Prohlídka celé zoo je na celodenní výlet. Raději si proto na stejný den už nic jiného neplánujte. Stejně byste to pravděpodobně nestihli.
Najdete tu spoustu stánků s občerstvením a sezením. Jídlo a pití tedy není problém koupit na místě, stejně jako zmrzlinu a další dobroty. Zejména ve vrchní části je posezení příjemné, je tu pěkný výhled.
Jak se do zoo Praha dostat? Doprava a parkování
Zoo Praha se nachází na adrese U Trojského zámku 120/3 v městské části Praha-Troja, což je výhodná poloha blízko centra. Autobusy jezdí každých pár minut ze stanice metra Nádraží Holešovice přímo k zoo. Pro zpestření výletu můžete část cesty absolvovat tramvají, využít přívoz přes Vltavu, projet se na kole, nebo se projít pěšky přes park Stromovka. Výlet lze také spojit s plavbou na parníku.
Autem: Parkoviště u zoo pojmou cca 850 aut. Kdybyste se nevešli k hlavnímu vchodu, zoo má parkoviště i u jižního a severního vchodu a v ulici Pod Havránkou. Parkovací lístek zakoupíte na pokladně při vstupu nebo na parkovišti (cena 300 na den). Lze využít také odstavné parkoviště u tunelu Blanka nebo pod Trojským zámkem, kde je parkovné za 100 Kč za den.
Městskou hromadnou dopravou: Ze zastávky metra Nádraží Holešovice jeďte autobusem číslo 112 do zastávky Zoologická zahrada.
Tramvají číslo 17 můžete jet ze Sídliště Modřany na zastávku Trojská, kde následně přestoupíte na autobus č. 112 nebo č. 234. Alternativně lze jet z Vozovny Kobylisy tramvají na zastávku Trojská a pokračovat autobusem č. 112 nebo č. 234.
Jaká je otevírací doba?
Zoologická zahrada v Praze má otevírací dobu, která se mění podle ročního období.
V lednu a únoru je zoo otevřena od 9:00 do 16:00. V březnu se doba prodlužuje od 9:00 do 17:00 a v dubnu do 18:00.
Nejdelší otevírací doba je v květnu, červnu, červenci a srpnu, kdy mohou návštěvníci přijít od 9:00 do 19:00, přičemž v těchto letních měsících je zoo otevřena i o hodinu déle. V září a říjnu je otevírací doba opět zkrácena do 18:00. V listopadu a prosinci je zoo otevřena od 9:00 do 16:00.
Kolik stojí Zoo Praha: Vstupenky
Zvolte si typ vstupenky z rozsáhlé nabídky, kterou ZOO Praha nabízí. Doporučujeme využít elektronické vstupenky, které můžete jednoduše předložit při vstupu do zoo pomocí QR kódu a také jsou levnější než tradiční vstupenky.
Zoologická zahrada v Praze nabízí různé ceny vstupného v závislosti na věku a kategorii návštěvníků:
- Dospělí: 330 Kč na pokladně / 300 Kč e-vstupenka.
- Děti (3 až 15 let): 250 Kč na pokladně / 200 Kč e-vstupenka.
- Studenti (s platným průkazem): 250 Kč na pokladně / 200 Kč e-vstupenka.
- Důchodci, ZTP, ZTP/P: 150 Kč / 150 Kč e-vstupenka.
- Důchodci od 70 let (po předložení dokladu s datem narození): 1 Kč.
- Rodiny (2 dospělí + až 4 děti od 3 do 15 let): 1 000 Kč na pokladně / 850 Kč e-vstupenka. Každé další dítě platí plnohodnotné vstupné.
- Děti do 3 let: Vstup zdarma.
- Psi: 150 Kč / 150 Kč.
E-vstupenky jsou zpravidla o něco levnější než vstupenky zakoupené přímo na pokladně. Aktuální ceny vstupného najdete na Zoopraha.cz.
S čím návštěvu zoologické zahrady spojit?
Jestli jste fanoušci přírody, doporučujeme návštěvu zoo spojit s prohlídkou pražských botanických zahrad. Jedna je hned nedaleko areálu zahrady. Jak už jsme ale zmínili, raději si to rozplánujte do více dní. Stihnout botanickou i zoologickou během jednoho dne je téměř nemožné.
Kde se nejlépe ubytovat?
Hotel Golf nabízí ubytování pro rodiny s dětmi, pro páry i jednotlivce. Kromě hotelové restaurace a zázemí pro nejmenší nabízíme také wellness pro unavené rodiče. Rádi vyjdeme vstříc handicapovaným. Naše zařízení se nachází v klidné lokalitě na Praze 5. Do Zoo Praha se od nás dostanete za 20 minut autem.