Staroměstský orloj: 600 let starý unikát opředený legendami
Každý den v celou před Staroměstským orlojem v Praze čekají desítky turistů. Všichni upírají zrak k apoštolům, kteří již přes 600 let ukazují Pražanům čas. Hodiny plné záhad a tajemných symbolů si jistě získají i vás.
Nejlepší čas pro návštěvu Staroměstského orloje
Staroměstský orloj najdete na jižní straně Staroměstské radnice. Zastavte se zde kdykoliv mezi 9. a 21. hodinou. Vždy v celou se otevřou okénka orloje a nad vámi se objeví 12 apoštolů doprovázených postavou Marnivce a Lakomce. Co jednotlivé postavy znamenají? Společně si je představíme, ale nejdříve si řekneme něco málo o historii Staroměstského orloje. Přece jenom je to světový unikát, na který je Praha po právu hrdá.
Historie Staroměstského orloje
Kdybychom otočili Arabeliným prstenem a přáli bychom si vidět vznik orloje, kouzlo by nás přeneslo do hodinářské dílny Mikuláše z Kadaně. Právě zde, na začátku 15. století, sestavil tento hodinářský mistr stroj světového věhlasu. Roku 1490 přibyla na orloji postava smrtky a kalendářní deska od mistra Hanuše. O 70 let později se Staroměstský orloj stal plně mechanickým.
Staroměstský orloj a pověsti
Ke Staroměstskému orloji se pojí řada legend. Například se říká, že pokud se zastaví, je amen s celou zemí. Pokud se porouchá, přijde špatný rok. A na ty, kteří se k orloji budou chovat neuctivě, čeká trest. Další z pověstí praví, že orloj vládne duším lidí celé země. Jedna legenda se váže také k samotnému vzniku orloje. Ten prý nesestavil Mikuláš z Kadaně, ale mistr Hanuš. Radní se báli, aby mistr nevytvořil kopii pro jiné město a proto ho oslepili.
Co vše Staroměstský orloj ukazuje
Staroměstský orloj je velmi propracovaný stroj, který je rozdělen na astroláb se zvěrokruhem a s ukazateli časů, a na samostatné kalendárium. Kalendářní desku s alegoriemi měsíců vytvořil roku 1865 Josef Mánes. Sluneční rafije s posuvným symbolem Slunce ukazuje současně tři časy:
• staročeský, kdy nový den začíná západem slunce,
• německý (současný středoevropský) ukazuje dvakrát I až XII s polednem v zenitu,
• babylonský (planetární hodiny) se nachází mezi křivkami od východu Slunce po jeho západ.
Roku 1865 byl přidán hvězdný čas. Ten se jako jediný neřídí sluncem, ale hvězdami.
Figury apoštolů na Staroměstském orloji
Když odbije celá, na Staroměstském orloji se otevře dvanáct okének, za kterými se skrývají apoštolové. Každého z nich poznáte podle atributu, který drží v ruce.
1. svatý Petr a klíč
2. svatý Matěj a sekyra
3. svatý Jan a kalich
4. svatý Ondřej a kříž ve tvaru X
5. svatý Filip a kříž
6. svatý Jakub Mladší a valchářská hůl
7. svatý Pavel a meč s knihou
8. svatý Tomáš a kopí
9. svatý Šimon a pila
10. svatý Juda Tadeáš a kyj
11. svatý Bartoloměj a kůže
12. svatý Barnabáš a svitek
Figury na Staroměstském orloji
Kromě apoštolů se na Staroměstském orloji nachází také řada figur. Až se příště před hodinami zastavíte, zkusíte je najít všechny?
• Kohout symbolizuje život a jeho kokrháním končí přehlídka apoštolů.
• Kamenný anděl je jednou z nejstarších plastik na orloji.
• Marnivec drží zrcadlo a je považován za symbol lidské marnivosti.
• Lakomec má v ruce hůl a měšec. Je symbolem neřesti a lakomosti.
• Kostlivec otáčí přesýpacími hodinami, které odměřují čas života.
• Turek s loutnou je považován za symbol rozmařilosti a rozkoše.
• Archanděl Michael kopím ukazuje na ukazatel v horní části ciferníku.
Tyto tři figury vznikly v dílně Vojtěcha Suchardy až po druhé světové válce:
• Filozof s knihou.
• Hvězdář s dalekohledem byl původně jedním z Pražanů, dalekohled mu přidal Vojtěch Sucharda až po druhé světové válce.
• Kronikář s brkem a svitkem.
Jak se ke Staroměstskému orloji dostanete
Staroměstský orloj najdete na Staroměstském náměstí v centru Prahy. Z Hotelu Golf je náměstí vzdálené pouhých 30 minut tramvají. Nejlépe uděláte, když nasednete na zastávce Hotel Golf na tramvaj číslo 9. Ta vás doveze až k Národnímu divadlu. Pokud se chcete projít, jděte odtud pěšky přes Národní třídu, Václavské náměstí až ke Staroměstskému orloji. Tato velmi pěkná procházka centrem vám zabere asi 20 minut. Popřípadě u Národního divadla přesedněte na tramvaj číslo 17 a nechte se dovézt na zastávku Staroměstská. Ulicí Kaprovou a Mikulášskou se vydejte směrem ke Staroměstskému náměstí. Po cestě se zastavte v barokním kostele svatého Mikuláše, který zde stojí již přes 800 let.