Královská obora Stromovka v Praze
Praha, město sto věží, domov významných historických památek a jedinečné architektury, skrývá v sobě také překvapivě rozlehlé zelené oázy. Jednou z nich je Královská obora Stromovka, která se rozprostírá v srdci hlavního města. Tento park není jen obyčejným místem pro procházky, ale nese v sobě bohatou historii a poskytuje útočiště pro odpočinek a relaxaci jak pro místní, ale i pro návštěvníky z celého světa.
Historie a vývoj
Královská obora Stromovka, původně lovecká obora, je považována za nejstarší oboru v Praze. Za svou více než sedm set letou historií se setkala s mnoha výzvami a proměnami. Pravděpodobně byla založena Přemyslem Otakarem II., což se stalo v roce 1268 a původně sloužila jako lovecký revír pro královskou rodinu. Královská obora přetrvala vyplenění vojsky a zničení, aby pak mohla být znovu později obnovena. Postupem času se transformovala na veřejný park, který byl otevřen veřejnosti v roce 1804.
V průběhu času prošla Královská obora rozsáhlými úpravami, jako výstavbou kočárové silnice a rozária. V letech 2002 a 2013 Královskou oboru zasáhly rozsáhlé povodně, přičemž následky jsou viditelné dodnes.
Rekonstrukce a obnova
V posledních 100 letech park Stromovka prošel výraznou proměnou díky rekonstrukci dna bývalého rybníka v letech 2015 až 2018. Dále byla provedena úprava vodohospodářského systému, obnova vyhlídek a mostků. Na Rudolfově rybníku bylo opraveno molo s kačenami a v nejpodmáčenějších místech parku byly vytvořeny nové vodní plochy. Důležitým aspektem bylo zvýraznění ostrova, který se stal opět ostrovem obklopeným vodou. Byla postavena nová mola přes rybníky, dětská hřiště, čítárna s knihovničkou a lavice pro odpočinek. Současně byly obnoveny trávníky, cesty, mobiliář a proběhla nová výsadba stromů.
Současnost
Královská obora se rozkládá poblíž Holešovického Výstaviště, mezi ulicemi Za Elektrárnou, Nad Královskou oborou a slepým ramenem Vltavy známým jako Malá říčka. Velikost obory se v průběhu let změnila, avšak v současnosti zabírá rozlohu 95 hektarů.
Královská obora Stromovka je místem, které oslovuje širokou škálu lidí. Od rodin s dětmi, které si užívají dětská hřiště a pikniky na trávnících, po sportovce, kteří využívají cyklostezky a běžecké trasy, až po milovníky kultury, kteří si užívají kulturní akce.
Příroda a krajina
Stromovka není pouze prostředím pro klidné procházky, ale také se stala důležitým ekologickým prvkem v Praze, poskytujícím útočiště pro mnoho druhů rostlin a živočichů.
V Královské oboře najdeme mnoho různých vzácných rostlin a živočichů. Na březích rybníků rostou například lekníny, kosatce, stulíky, orobince, vrby a olše. Co se týče živočichů, můžeme tu spatřit ropuchy, skokany, slípky, poláky, kvakoše, lysky, strakapoudy a mnoho dalších.
V okolí Královské obory Stromovka najdeme několik památných stromů. Mezi nimi je například jinan dvoulaločný nebo ohromující dub letní na Císařském ostrově.
Naučná stezka
Naučná stezka „Stromovkou za poznáním“ vede návštěvníky oborou na zábavnou výpravu plnou poznání. Infopanely vás provedou touto stezkou, jenž jsou vyrobeny z původního dřeva z porostů Stromovky, které byly vyplaveny při povodních. Celkem 10 stanovišť stezky nabízí zajímavé informace o fauně, flóře a historii parku a zároveň přináší možnost sportovního vyžití a zábavy během procházky Stromovkou. Trasa začíná u vstupu do Stromovky u Výstaviště a končí u Místodržitelského letohrádku.