Kanál Čertovka: Malebné Pražské Benátky
Kanál Čertovka, často označovaný jako „Pražské Benátky“, je jednou z nejmalebnějších a nejromantičtějších částí Prahy. Tento malý kanál, který odděluje Kampu od zbytku Malé Strany, je proslulý svou klidnou atmosférou a historickým významem.
Historie Kanálu Čertovka
Kanál Čertovka je uměle vytvořený vltavský kanál, který se nachází na Malé Straně v Praze. Tento kanál, napájený několikasetmetrovou štolou přivádějící vodu z horní části Smíchovského zdymadla nad mostem Legií, se po 740 metrech znovu vlévá do Vltavy za Karlovým mostem.
Ostrov Kampa vznikl díky Čertovce, která tuto část Prahy oddělila od pevniny. Kanál byl vybudován ve 12. století jako náhon pro mlýny, které tehdy v této oblasti hojně fungovaly. Iniciativu na jeho výstavbu převzal řád Maltézských rytířů, známý také jako Johanité.
I když bylo v průběhu let několikrát navrženo Čertovku zasypat a nahradit komunikacemi, nikdy k tomu naštěstí nedošlo.
V minulosti na Čertovce fungovalo celkem devět mlýnů, z nichž některé se dodnes zachovaly a staly se vyhledávanými turistickými atrakcemi. Jedním z nejznámějších je Velkopřevorský mlýn s velkým dřevěným mlýnským kolem, který patří k nejfotografovanějším místům této oblasti.
Z původních devíti mlýnů se dodnes zachovaly 3 mlýny, které jsou významné:
- Huťský mlýn (současná adresa Všehrdova 14, č. p. 449): Tento mlýn, nacházející se na samém začátku Čertovky, byl původně postaven v barokním stylu. Po několika požárech byl naposledy přestavěn v padesátých letech 20. století. Dřevěné mlýnské kolo pochází z velké části z roku 1995.
- Zlomkovský mlýn (současná adresa Nosticova 4, č. p. 469): Tento mlýn, také známý jako Velký dům Wendlingerovský, se nachází uprostřed Čertovky.
- Velkopřevorský mlýn (současná adresa Velkopřevorské náměstí 6 a 5a, č. p. 489 a 608): Tento mlýn, známý také jako Štěpánovský mlýn, se nachází vedle mostku směrem k Lennonově zdi. Jedná se o poslední zachovalý starý renesanční mlýn ze 16. století s velkým dřevěným kolem.
Jak vznikl název kanálu Čertovka?
V minulosti byl kanál známý pod různými názvy, jako například Náhon, Vltavské rameno, Strouha, Malá Strouha nebo Venclíkovská či Rožmberská strouha podle majitelů okolních pozemků. Název Čertovka se poprvé objevil kolem 19. století a pochází od některých z dochovaných legend a pověstí.
Existuje několik legend, které vysvětlují vznik názvu Čertovka. Jedna z nich říká, že kanál byl pojmenován podle ženy přezdívané „Čertice“, která žila v této oblasti a prala zde pravidelně prádlo. Jiná verze tvrdí, že název odkazuje na čertovské pověsti spojené s vodními toky a mlýny, které byly považovány za magická nebo nebezpečná místa. Další legendy naznačují, že název mohl být odvozen od rychle proudící vody, která tekla jako „čert“, nebo od zápachu, který z kanálu vycházel, a tzv. čertovsky zaváněl.
Současnost Kanálu Čertovka
Dnes je Čertovka jednou z hlavních turistických atrakcí Prahy. Oblast kolem kanálu je plná malebných uliček, historických budov a mostů, které přitahují návštěvníky z celého světa. Kanál je oblíbeným místem pro romantické procházky a fotografování, zvláště v jarních a letních měsících, kdy je obklopen zelení a květinami.
Na Čertovce jsou stále aktivní některé historické mlýny, i když již neslouží svému původnímu účelu. Místní obyvatelé a turisté mohou obdivovat krásu těchto staveb a dozvědět se více o jejich historii prostřednictvím různých informačních tabulí a průvodců. Aktuálně je přes Čertovku celkem jedna lávka a pět malých mostků.
Kanál Čertovka neboli Pražské Benátky
Tato oblast je velmi frekventovaným turistickým místem v České republice, kde se setkáte s mnoha nabídkami různých služeb.
Oblast známá jako Pražské Benátky se rozprostírá kolem horní části kanálu Čertovka, nedaleko Karlova mostu. Domy, jejichž zdi se téměř dotýkají vodní hladiny, evokují atmosféru právě proslulých italských Benátek. I zde je možné projet se na loďkách, lodích nebo člunech mezi těmito malebnými domy.
Zajímavosti o Čertovce
Nedaleko Čertovky se nachází slavná Lennonova zeď, která se stala symbolem míru a svobody během komunistické éry. Zeď je pokryta graffiti a nápisy inspirovanými Johnem Lennonem a Beatles. Stala se místem, kde lidé vyjadřují své různé myšlenky, pocity a politické názory.
Ostrov Kampa, který je oddělen Čertovkou od Malé Strany, je dalším krásným místem k návštěvě. Kampa je známá svými parky, muzei a galeriemi. Mezi nejznámější patří Museum Kampa, které vystavuje moderní umění a pořádá různé kulturní akce.
V prostředí Čertovky byly natočeny i některé významné filmy, jako jsou „Chobotnice z druhého patra“, „Mission: Impossible“, „Casino Royale“ nebo „Amadeus“.
V letních měsících je možné se po Čertovce projet na malých i velkých lodích. Tento způsob prohlídky nabízí unikátní pohled na historické budovy a mlýny z vody, a je velmi oblíbený mezi turisty.