Lennonova zeď v Praze: Symbol svobody a místa inspirace
Praha je zajímavé město plné historie a kulturního bohatství. Mezi všemi těmito pamětihodnostmi se však nachází i jedno místo, které má zcela odlišnou povahu. Je to místo, které září barvami a výrazem, pro ty, kteří hledají inspiraci a svobodu. Místo, které neustále žije a mění se podle nálady svých návštěvníků. Tím místem je Lennonova zeď.
TIP: Připravujete se na výlet do Prahy a přemýšlíte o tom, jak si zpestřit volné večery? Hotel Golf má pro vás zajímavé tipy!
Inspirace pro návštěvníky Prahy: Lennonova zeď
Víte, kam se rozhodně podívat a jaké aktivity v Praze zvolit? V malebné části Prahy, na Kampě nedaleko Karlova mostu, vás přivítá výrazná a barevně zdobená zeď.
Toto místo nejen symbolizuje imaginární hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale také sloužilo jako prostor, kde lidé v minulosti vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.
Lennonova zeď je místo, kde se můžete ponořit do ducha svobody, umění a inspirace. Zdejší energie vás nadchne natolik, že vás může motivovat k tomu, abyste se nechali unést svým tvůrčím duchem. Není to jenom stěna, je to historie, význam a současnost v jednom.
Historie Lennonovy zdi
Historie Lennonovy zdi sahá až do 60. let 20. století, kdy se na tomto místě začaly objevovat vzkazy pro Jana Wericha, který bydlel kousek odsud, na Kampě.
O pár let později se začali na této zdi vyskytovat protestní nápisy. Již od 70. let minulého století bylo toto místo označováno jako „Zeď nářků“, na níž se pravidelně objevovaly básně psané křídou. Tyto verše se často týkaly témat lásky a emocí. Ačkoli byla zeď občas přemalovávána bílou barvou, nové nápisy a umělecké projevy se na ní brzy objevily znovu.
Komunistický režim vnímal takové projevy jako nepřijatelný akt odporu a často texty, které vyjadřovali touhu po svobodě, byly zas a znovu přemalovány barvou. Nicméně obyvatelé Prahy se nenechali odradit v tom co dělají, a tak na zeď znovu psali výrazy svobody a naděje.
Dne 8. prosince 1980 v New Yorku byl John Lennon brutálně zavražděn. Stal se obětí atentátu, kde byl zastřelen svým fanouškem, před svým domem, ve kterém bydlel. Tento tragický okamžik se stal zlomovým bodem pro Lennonovu zeď v Praze. Vznikl zpěvákův fiktivní hrob, připomínající jeho slavný život.
Bezprostředně po jeho smrti začaly na této zdi vznikat graffiti, které připomínaly jeho život a myšlenky. Místo se stalo spontánním pietním místem a začaly sem proudit stovky lidí, kteří přinášeli květiny a zapalovali svíčky. Jeho portrét se na zdi objevil jako první a brzy se stal symbolem pro lidi, kteří toužili po změně. Byly zde umístěny také texty písní hudební skupiny The Beatles, ve které se John Lennon proslavil.
Význam Lennonovy zdi
Lennonova zeď je místem, které připomíná boj za svobodu slova a umělecký výraz. I přes pronásledování a cenzuru komunistického režimu nezapomněli obyvatelé Prahy na důležitost svobody projevu. To, co začalo jako jednoduchý portrét Johna Lennona, se brzy stalo komunitním projektem, kde každý mohl přidat svůj vlastní výraz.
Dnes je Lennonova zeď symbolem svobody, umění a míru. Je to místo, kde se umělci a návštěvníci mohou setkat, inspirovat se a vyjádřit své myšlenky. Každý den je zde něco nového – nové graffiti, nové zprávy a nové myšlenky.
Současná podoba Lennonovy zdi
Bohužel, původní malba Johna Lennona byla ztracena pod několika desítkami nánosů vrstev minulosti. V současné době dochází k neustálým přeměnám na zdi, ačkoliv nové texty a malby již často nesdílí původní myšlenku, kterou stěna zastupovala. Díky shovívavým majitelům, kteří patří do řádu Maltézských rytířů, zůstává toto místo otevřené pro každého, kdo chce zanechat svůj vlastní vzkaz.
Naposledy byla stěna zcela vybělena v roce 2014, a na jaře 2019 prošla novou proměnnou v rámci akce Meet Art, která připomínala 30. výročí sametové revoluce. V té době, byl hlavním motivem na zdi portrét Johna Lennona a vedle něj byl zobrazen Václav Havel, symbolicky spojující dvě významné postavy, které přinesly změnu a svobodu do Československa.
Projekt s názvem „Zeď svobody a energie“ v roce 2022 přinesl úplně nový kabát Lennonově zdi. V září roku 2022 se u této ikonické zdi sešlo celkem 29 umělců z různých koutů Evropy, kteří vytvořili její nový vzhled. Kromě tradičního portrétu Johna Lennona bylo do centrální části zdi umístěno velké kruhové zrcadlo, na němž byl další Lennonův portrét. Toto zrcadlo zajímavě odráželo okolní domy a obrazy lidí, kteří stáli před zdí.
V říjnu roku 2022 přivezla skupina českých umělců kopii nové podoby Lennonovy zdi do Paříže jako součást českého předsednictví v Radě Evropské unie. Tato kopie má stejné rozměry jako originál a umožňuje lidem projít skrz ni. Kopie Lennonovy zdi byla umístěna na náměstí před Pantheonem a radnicí pátého pařížského obvodu pouze na jeden den. Plánuje se, že tato kopie Lennonovy zdi bude postupně představena také v dalších evropských městech.