Nejkrásnější rotundy v Praze, které musíte navštívit
Výlet do Prahy je skvělou volbou. Hlavní město nabízí mnoho zajímavých kulturních, ale také uměleckých zážitků. Kam se rozhodně podívat a jaké aktivity v Praze zvolit? Připravili jsme pro vás článek s TOP 5 nejzajímavějšími rotundami, které musíte vidět.
Rotunda svatého Martina, Praha 2 – Vyšehrad
Rotunda svatého Martina je jednou z největších a nejstarších dochovaných rotund na území Prahy. Rotunda se nachází na Vyšehradě, pochází z 2. poloviny 11. století a byla postavena za vlády Vratislava II.
Rotunda od své výstavby až po současnou dobu prošla mnoha změnami, ať už to byly architektonické změny nebo způsob využití rotundy. Několikrát v historii také unikla zbourání.
Rotunda byla zasvěcena sv. Martinovi, který podle legendy spatřil Ježíše Krista, poté co daroval jeho vlastní plášť žebrákovi. Nechal se pokřtít a skrze neslučitelnost víry a násilí poté odešel z armády a stal se knězem a misionářem.
Momentálně je rotunda využívána k církevním účelům a majitelem je Vyšehradská kapitula. V Rotundě probíhají pravidelné mše, avšak není běžně přístupná. Prohlídky lze uskutečnit pouze po telefonické domluvě předem.
Rotunda Nalezení svatého Kříže, Praha 1 – Staré Město
V centru Starého Města, konkrétně na rozhraní ulic Konviktské a Karoliny Světlé se nachází románská rotunda Nalezení svatého Kříže, nazývaná také jako kostel svatého Kříže Menšího. Rotunda byla postavena již v 11. století a představuje tak dokonalý příklad stavebního umění této doby.
Stará pověst praví, že rotunda byla postavena na místě, kde býval rybník, do něhož byla vhozena za trest dívka s křížem na zádech. Na místě rybníka pak byl postaven malý kostel a rotunda. Při opravě rotundy se praví, že byl nalezen ztrouchnivělý dřevěný kříž, který byl zakopaný hluboko v základech rotundy.
Momentálně je rotunda farním kostelem starokatolické církve a konají se zde pravidelné bohoslužby, každou neděli od 18:00. Rotunda je přístupná všem zájemcům ve všední dny, po telefonické dohodě nebo hodinu před bohoslužbou.
Rotunda svatého Longina, Praha 2 – Nové Město
Rotunda svatého Longina vznikla na počátku 12. století. Je nejen nejmenší, ale také druhou nejstarší ze šesti dochovaných románských rotund v Praze. Rotundu najdete na ulici Na Rybníčku na Novém Městě v Praze 2. V průběhu 17. století prošla rotunda rozsáhlým rozšířením a rekonstrukcí, když jí byla přidána podélná barokní loď.
Rotunda měla být v polovině 19. století zbořena, avšak Společnost Národního muzea s Františkem Palackým tuto rotundu zachránila.
Rotunda svatého Longina byla využívána jako farní kostelík ve starodávné osadě Rybníček, která byla obklopena hřbitovem, sloužící jako pohřebiště pro oběti moru a pro cizince.
Rotunda dnes slouží řeckokatolické církvi a její interiér je přizpůsoben liturgickým potřebám. Prohlídky jsou možné pouze po předchozí telefonické domluvě.
Rotunda svaté Máří Magdaleny, Praha 6 – Přední Kopanina
Rotunda svaté Máří Magdaleny se nachází na severozápadním okraji hlavního města Prahy, uprostřed městské části Přední Kopanina.
Vznik rotundy je datován na přelomu 11. a 12. století. Podle pověsti rotundu založila kněžna svatá Ludmila.
Rotunda byla vybudována z tzv. opukových kvádříků, které se u Kopaniny po staletí těžili. Tento kámen, který je jedním ze tří funkčních opukových lomů v Čechách, je částečně využíván i v současnosti. Hlavním důvodem je jeho použití při opravách většiny pražských historických památek.
Rotunda postupně prošla mnoha změnami. Počátkem 19. století byla naplánována rozsáhlá rekonstrukce, která dala rotundě dnešní podobu. Rotundu je možné navštívit před časem konání bohoslužeb, což bývá většinou v sobotu v 15 hodin. Avšak prohlídku si rezervujte telefonicky předem.
Rotunda svatého Martina v Kostelci, Praha východ – Kostelec u Křížků
V obci Kostelec u Křížků nedaleko Říčan se nachází Rotunda svatého Martina, která je součástí chrámu.
V roce 922 nechal sv. Vojtěch postavit malou kamennou svatyni. Podle pověsti se sv. Vojtěch vracel z Říma s několika benediktiny. Na základě toho byla pak svatyně roku 1151 přestavěna na rotundu. V dalších letech byla k rotundě přistavena hranolová věž a kostelní loď.
V okolí rotundy se rozkládá hřbitov, který byl vybudován okolo 13. století. U hřbitovní brány je umístěna barokní socha sv. Jana Nepomuckého.
Rotunda dnes slouží jako presbytář stávajícího kostela, což je část prostoru, který je vyhrazen kněžím. Rotundu je možné navštívit po telefonickém ohlášení.
TIP: Více tipů, kam se vydat v Praze za zajímavými památkami, najdete v článku Procházka po Praze.
Kde se ubytovat?
Díky strategickému umístění hotelu Golf můžete snadno navštívit pražské rotundy, ale i další památky, neboť jsou v dosahu do 20 až 40 minut cestování.
Hotel Golf je ideálním výchozím bodem pro objevování různých historických památek. Hotel disponuje možnostmi ubytování jak pro páry, tak pro celé rodiny. Naše zařízení nabízí široké spektrum služeb včetně vlastní restaurace, baru, wellness centra a také fitness centra. Pokud se rozhodnete přijet do Prahy vlakem nebo autobusem, můžete se snadno dostat do hotelu z hlavních dopravních uzlů během 20 minut. V případě cestování vlastním vozidlem, máme pro vás k dispozici vlastní parkoviště, kde můžete pohodlně zaparkovat.