Prašná brána: Jeden ze symbolů Prahy
Prašnou bránou kdysi procházeli králové při cestě na korunovaci. Věděli jste, že byla během sedmileté války téměř zničená? A proč se jí vlastně říká „Prašná“? Poradíme, jak se k ní nejlépe dostat a co dalšího stojí za to v okolí vidět.
Čím je Prašná brána zajímavá?
Gotické památky jsou jedním z největších lákadel našeho hlavního města. A Prašná brána, symbol Prahy, se právem řadí mezi ty nejpěknější. Dnešní podoba však není čistě původní, ale je výsledkem úprav z 19. století. Tehdejší hnutí purismu, které si vzalo za cíl opravit staré památky tak, jak v době svého vzniku skutečně vypadaly, zachránilo spoustu objektů před naprostou zkázou.
Pod Prašnou branou začíná Celetná ulice. Jedná se o počátek královské cesty, kterou projížděly budoucí pomazané hlavy ke korunovaci. Cesta vede až na Pražský hrad. Pokud si tedy chcete udělat hezkou procházku Prahou a vidět všechny důležité pamětihodnosti, doporučujeme využít právě cestu králů.
Královská korunovační trasa začíná na Náměstí republiky, pokračuje přes Staroměstské náměstí se Staroměstským orlojem, stáčí se do Karlovy ulice a Vltavu překračuje přes Karlův most. Následují barokní perly, Malá Strana a Malostranské náměstí, dále Strahovský klášter s impozantní knihovnou, Hradčany, a nakonec Pražský hrad s dominantou Prahy, katedrálou sv. Víta.
Určitě vás zaujme i fakt, že sem vedla silnice až z Kutné Hory. Tedy z místa, kde se ve středověku těžilo stříbro. Brána se pne do výšky 65 metrů a hned na první pohled zaujme sochařskou výzdobou. Umělci zde navěky zpodobnili slavné české krále a populární světce.
Historie Prašné brány
Prašná brána byla postavená v roce 1475 jako náhrada za Horskou bránu, která byla součástí opevnění Starého města z dob Václava II. Po založení Nového města opevnění ztratilo svůj význam, a tak původní věž zchátrala. Byla na tom tak špatně, že ji místní říkali Odraná.
Na místě dnešního Obecního domu se ale posléze vystavělo královské sídlo, které potřebovalo reprezentovat. A tak byla vztyčená Prašná brána, původně nazvaná Nová brána. Ani ji ale nečekala bůhvíjaká budoucnost. Zůstala nedokončená a od roku 1715 sloužila jako skladiště střelného prachu. Odtud dnešní jméno, Prašná brána.
Během sedmileté války byla částečně zničena. Větší, neogotické renovace se dočkala až během 19. století pod vedením architekta Josefa Mockera.
Jak se sem dostat?
Nejsnazší cesta k Prašné bráně vede ze stanice metra linky B Náměstí Republiky. Staví tu také tramvaje č. 6, 8, 13, 15, 19, 23, 26 a autobus č. 207.
Vystoupejte na vrcholek věže
Vystoupejte na ochoz věže a prohlédněte si Celetnou ulici i náměstí Republiky. Budete je mít jako na dlani. Takový výhled rozhodně stojí za to – nezapomeňte proto na vyhlídku při své dovolené v Praze zajít.
Otevřeno mají po celý rok, v létě a v prosinci je dokonce prodloužená otevírací doba. Vánoční trhy i letní večery jsou zde obzvlášť okouzlující.
Jaké je vstupné?
– Základní – 150 Kč
– Snížené – 100 Kč
– Rodinné – 350 Kč
Pokud si zakoupíte kombinovanou vstupenku se vstupem i na další pražské památky, získáte slevu. Děti do 5 let mají vstup zdarma.
Kde se ubytovat
Využijte služby Hotelu Golf v Praze. Najdete nás v klidném areálu Prahy 5, nedaleko přírodního parku Košíře-Motol. Nabízíme ubytování pro jednotlivce, páry i celé rodiny. Máme vlastní hotelovou restauraci, kavárnu a lobby bar. Odpočiňte si na thajských masážích – naše masérky se o vás postarají. A pro ty z vás, kdo preferují aktivní odpočinek, je otevřené hotelové fitness.
Přijeďte hromadnou dopravou či autem. Největší dopravní uzly (Florenc i Hlavní nádraží) jsou od nás kousek. A máme také vlastní parkoviště.